Python dla początkujących
- Opis
- Program
- Najczęściej zadawane pytania
- Recenzje
Kurs online, czy praktyczne zadania? Tutaj znajdziesz jedno i drugie! Do każdej lekcji otrzymujesz zestaw zadań i ich rozwiązania. Zaraz po obejrzeniu lekcji możesz utrwalić wiadomości rozwiązując te zadania. Niektóre są proste, a inne wymagają przemyślenia. W obu przypadkach możesz zajrzeć do rozwiązań i porównać je ze swoimi pomysłami. 8 godzin kursu, to tylko czas samego materiału VIDEO. Jeśli zdecydujesz się wykonywać zadania, spędzisz na nim więcej czasu. Myśl raczej w kategoriach dni niż godzin. Od samego patrzenia nie nauczysz się programowania, ale jeśli się spieszysz i chcesz tylko odświeżyć wiedzę o Pythonie, to owe 8 godzin wystarczy.
Ten kurs wchodzi w skład serii kursów o Pythonie. Wybierz właściwy, zależnie od stopnia znajomości Pythona i zainteresowań. Kontynuuj naukę na kolejnych kursach – z jednym autorem możesz nie tylko zacząć naukę, ale również rozwinąć się w zakresie algorytmiki, data science, machine learning, aplikacji webowych itd.
Jeśli dopiero się uczysz programować lub znasz już inny język programowania, ale nie Pythona, to ten kurs jest dla Ciebie. Dołącz do ponad 23.000 (!) studentów tego kursu!
Nie wiesz, czy Python to dobry język na start? Zapewniam, że jest. Nie bez powodu Python jest wykorzystywany w NASA, nie bez powodu wsparcie dla Pythona jest implementowane w systemach w bazach danych, i nie bez powodu YouTube jest w dużej mierze zbudowany na Pythonie. Wielu programistów już korzysta z Pytona – może więc teraz kolej na ciebie?
Po pierwsze jest to kurs dla początkujących. Zakładam, że to Twoje pierwsze kroki w Pythonie i nie wiesz o nim nic. Dlatego założyłem, że muszę pokazać wszystko. Od tego jak pobrać i zainstalować Pythona, jak wybrać narzędzia z których będziesz korzystać i jak napisać tradycyjny Hello World.
Pythona będziesz poznawać krok po kroku.
-
Najpierw kilka podstawowych instrukcji,
-
potem zmienne i typy zmiennych: napisy (string), typy numeryczne, operatory logiczne, listy, słowniki
-
potem instrukcja warunkowa IF,
-
pętle FOR i WHILE,
-
zobaczysz, jak szukać błędów w programie (debug)
-
poznasz też wbudowane i dołaczane z innych modułów funkcje, nauczysz się jak pracować
-
na zakończenie nauczysz się pisania własnych funkcji, przekazywania parametrów, pracy z plikami i obsługi błędów.
Wszystko zobaczysz w praktyce, nie ma tu slajdów, są za to ładne animacje. Nie ograniczam się tylko do pokazania jak coś tam działa. Staram się, żeby na kursie było dużo i szczegółowo wyjaśnionych przykładów. Stąd właśnie na kursie masz kilka lekcji które nie prezentują nowego elementu języka ale uczą myślenia jak Python. Będziesz na przykład zastanawiać się jak optymalnie załadować paczki na ciężarówkę, jak zaimplementować prostą grę, jak rozwiązać problemy matematyczne lub biznesowe ale zawsze po “pytonowemu”. Będzie to świetny wstęp do algorytmiki niezbędnej w pracy programisty.
Kończąc ten kurs będziesz w stanie rozumieć Pythona i samodzielnie tworzyć programy rozwiązujące problemy natury informatycznej z wykorzystaniem tego języka. Pozwoli to rozpocząć naukę bardziej zaawansowanych tematów jak np. przetwarzanie danych, implementowanie algorytmów, budowanie aplikacji webowych czy data science i machine learning.
Pamiętaj, że jako student Udemy możesz korzystać z klasowego forum i wsparcia trenera w zakresie kursu. Dostępne masz też całe repozytorium pytań zadanych wcześniej przez innych studentów z udzielonymi już odpowiedziami. Całkiem, jakbyśmy uczyli się w klasie 🙂
Trzymam kciuki za twój sukces!
ISBN: 978-83-945846-5-8
-
3Python - pierwsze spotkanie - Jupyter Notebook Online - VIDEOVideo lesson
Te 5 minut kursu powinno pozwolić Ci na napisanie pierwszej komendy w Pythonie. Zrobisz to bez instalacji Pythona na swoim komputerze, online na stronie projektu Jupyter Notebook. Do dzieła!
-
4Jupyter Notebook - LABText lesson
Czas na ćwiczenia!
-
5Jupyter Notebook - ODPOWIEDZIText lesson
Sprawdź swoje rozwiązanie!
-
6Instalacja i weryfikacja instalacji Pythona na Windows - VIDEOVideo lesson
Już wiesz, że skrypty Pytona można tworzyć na Jupyter Notebook online. Poważne programowanie wymaga jednak, aby Python był zainstalowany lokalnie. W tej lekcji zobaczysz, jak pobrać Pythona i na którą wersję się zdecydować. Zobaczysz też, jak zainstalować Python, jak sprawdzić jego wersję i jak wykonywać proste polecenia, bezpośrednio w linii komend Python.
-
7Instalacja i weryfikacja instalacji Pythona na Windows - LABText lesson
-
8Instalacja i weryfikacja instalacji Pythona na Windows - ODPOWIEDZIText lesson
-
9Pierwszy skrypt w języku Python -VIDEOVideo lesson
W poprzednich lekcjach można było już klilka razy popracować z Python w trybie interaktywnym, Python częściej służy jednak do budowania skryptów. W tej lekcji zobaczysz jak napisać swój własny skrypt! Dodatkowo opowiem też o tym co dzieje się "pod spodem" kiedy uruchamiasz skrypty Pythona.
-
10Pierwszy skrypt w języku Python - LABText lesson
-
11Pierwszy skrypt w języku Python - ODPOWIEDZIText lesson
-
12Lokalna instalacja Jupyter Notebook - Uwaga technicznaText lesson
-
13Lokalna instalacja Jupyter Notebook -VIDEOVideo lesson
Program Jupyter Notebook znasz już z pierwszej lekcji, z tym, że wtedy pracowałeś na wersji online. Ta lekcja poprowadzi Cię przez proces instalacji Jupyter Notebook lokalnie. Dzięki temu będziesz mieć do dyspozycji już dwa edytory pozwalające na stosunkowo wygodne tworzenie skryptów. Oczywiście, czy wybierzesz Jypyter Notebook, czy edytor IDLE, czy może jeszcze inne narzędzie - o tym decydujesz sam!
-
14Lokalna instalacja Jupyter Notebook - LABText lesson
-
15Lokalna instalacja Jupyter Notebook - ODPOWIEDZIText lesson
-
16Edytor skryptów IDLE -VIDEOVideo lesson
Znasz już edytor Jypyter Notebook, ale może warto się zainteresować o wiele prostszym i mniej wymagajacym (pod względem zasobów komputera) edytorem IDLE? Warto - tym bardziej, że to główny edytor jakiego będziemy używać na tym kursie.
-
17Python & IDLE - LABText lesson
Pora na praktykę!
-
18Python & IDLE - ODPOWIEDZIText lesson
Porównaj swój skrypt z moim rozwiązaniem!
-
19Wielkie i małe litery, komentarze - VIDEOVideo lesson
Każdy język programowania jest trochę inny. Niektóre języki są czułe na wielkość znaków i dwie zmienne - jedna zapisana z małej llitery a druga z wielkiej litery to dwie różne zmienne. Dla innych "mniej czułych" będzie to jedna i ta sama zmienna.
Kolejna rzecz to kwestia komentarzy. Komentarz przydaje sie, aby lepiej rozumieć o co chodzi w skrypcie. Komentarze są przydatne zwłaszcza, jeżeli do skryptu trzeba wrócić i go poprawić po długim czasie od momentu, gdy ten skrypt został napisany.
-
20Wielkie i małe litery, komentarze - LABText lesson
-
21Wielkie i małe litery, komentarze - ODPOWIEDZIText lesson
-
22IDLE - tips & tricks - VIDEOVideo lesson
IDLE nie jest skomplikowanym programem. Menu jest dość proste, skrótów klawiaturowych nie ma zbyt wiele, ale pośród dostępnych opcji jest klika, które mogą znacznie ułatwić i przyśpieszyć tworzenie skryptów. Kilka takich wskazówek znajdziesz w tej lekcji.
-
23IDLE Tips&Tricks - LABText lesson
-
24IDLE Tips&Tricks - ODPOWIEDZIText lesson
-
25Jupyter Notebook - tips & tricks - VIDEOVideo lesson
W tej lekcji zobaczysz na jakie usprawnienia możesz liczyć pracując z Jupyter Notebook. Zobaczysz w szczególności:
- jak definiować zmienne
- jak wywoływać metody dla zmiennych
- jak wywoływać pomoc na temat komend Pythona
- jakie skróty klawiaturowe są do dyspozycji
- jak dodać ładnie sformatowaną dokumentację do skryptu w Jupyter Notebook
-
26Jupyter Notebook - tips & tricks - LABText lesson
-
27Jupyter Notebook - tips & tricks - ODPOWIEDZIText lesson
-
28A może Spyder? - VIDEOVideo lesson
W tej lekcji zobaczysz kolejny edytor, w którym można pisać swoje skrypty. Nie wnikamy już w szczegóły obsługi tego programu, ale kto wie? Może Ci się spodoba?
-
29Wprowadzenie do skryptowania - LABText lesson
Pora na zadania praktyczne
-
30Wprowadzenie do skryptowania - ODPOWIEDZIText lesson
Porównaj swoje rozwiązania z moimi
-
31Funkcja print()Video lesson
Print bardzo się przydaje, bo w końcu celem wielu skryptów będzie przetworzenie danych i zwrócenie informacji. Myli się jednak ten, kto sądzi, że print może tylko wyświetlić napis przekazany jako parametr. Okazuje się, że z jego pomocą można również wyświetlać wyniki obliczeń, łączyć wiele argumentów funkcji separatorami, a w wyświetlanych tekstach stosować znaki specjalne.
-
32Instrukcja print - LABText lesson
Sprawdź co zapamietałeś!
-
33Instukcja print - ODPOWIEDZIText lesson
Porównaj swoje odpowiedzi z moimi
-
34Typ string cz.1 - VIDEOVideo lesson
To pierwsza lekcja poświęcona typowi string. Zobaczysz w niej jakie funkcje oferuje typ napisowy w Pythonie i na co zwracać uwagę:
- literki w napisach liczymy od zera
- a 4 to nie to samo co '4'
Przy okazji tej lekcji przybliżam też pojęcie typu, chociaż uprzedzam - nie jest to definicja z podręcznika programowania
-
35Typ string cz.1 - LABText lesson
-
36Typ string cz.1 - ODPOWIEDZIText lesson
-
37Typ string cz.2 - VIDEOVideo lesson
W tej lekcji zobaczysz jak łączyć ze sobą napisy oraz jak powodować aby umieszczane w napisach znaki specjalne były lub nie były interpretowane. Poznasz przy okazji znaczenie literału r i zapoznasz się z najczęstszymi problemami związanymi z typem tekstowym.
-
38Typ string cz.2 - LABText lesson
-
39Typ string cz.2 - ODPOWIEDZIText lesson
-
40Typ string cz.3 - VIDEOVideo lesson
Napisy mogą zawierać litery, cyfry jak i inne znaki. To jedna z większych zalet typu string, że da się w nim umieścić wszystko! Taka uniwersalność ma jednak też pewne wady. Kiedy w napisie znajdą się same tylko cyfry, będzie się wydawało, że jest to liczba. Wtedy z pomocą przyjdą funkcje konwersji i funkcja type, która pozwoli ocenić jaki jest prawdziwy typ zmiennej.
-
41Typ string cz.3 - LABText lesson
Sprawdź co zapamiętałeś!
-
42Typ string cz.3 - ODPOWIEDZIText lesson
Porównaj swoje odpowiedzi z moimi propozycjami
-
43Formatowanie napisów - VIDEOVideo lesson
Ta lekcja prezentuje, jak można zadbać o eleganckie wyświetlenie tekstów na ekranie, zwłaszcza, jeżeli te teksty mają łączyć w sobie inne teksty, liczby itp. Poznasz dwie metody - starszą działąjącą także w wersji Pythona 2, jak i 3, oraz nowszą korzystającą z metody format, ale działającą tylko od Pythona 3.0
-
44Formatowanie napisów - LABText lesson
-
45Formatowanie napisów - ODPOWIEDZIText lesson
-
46Typy numeryczne - int i float - VIDEOVideo lesson
Python świetnie sobie radzi z obliczeniami. Część z tych obliczeń jest wykonywana na liczbach całkowitych, które są implementowane jako typ int. Część z obliczeń jest wykonywana na tzw. liczbach rzeczywistych zaimplementowanych jako typ float. Ta lekcja przedstawia oba typy oraz operatory dzielenia całkowitego i modulo, a nawet pythonowe rozumienie nieskończoności.
-
47Formatowanie napisów i typy numeryczne - LABText lesson
Pora na ćwiczenia!
-
48Formatowanie napisów i typy numeryczne - ODPOWIEDZIText lesson
oto moje rozwiązania
-
49Typ i operatory logiczne - VIDEOVideo lesson
Programy i skrypty ciągle podejmują jakieś decyzje. Robią to w oparciu o warunki logiczne, które są testowane w instrukcjach warunkowych i pętlach. Ta lekcja pokazuje jak pracować z typem logicznym. Zobaczysz jak sprawdzać wauni logiczne, łączyć je operatorami "and", "or" jak używać "not" i jak budować warunki logiczne testujące wartości liczb lub napisów. Ta wiedza w dalszej części kursu pozwoli budować wyrażenia warunkowe i pętle.
-
50Typ i operatory logiczne - LABText lesson
-
51Typ i operatory logiczne - ODPOWIEDZIText lesson
-
52Zmienne Tips & Tricks. Kolejność działań - VIDEOVideo lesson
Programując w Pythonie można (przynajmniej na początku) zupełnie nie myśleć o typach, bo Python zarządza nimi sam. Jednak wiedza o tym, kiedy który typ powstaje może być bardzo przydatna. Ta lekcja oprócz tego tematu omawia jeszcze kwestię kolejności działań i prezentuje kilka "sztuczek" pozwalających na szybsze i czytelniejsze pisanie skryptów
-
53Zmienne Tips & Tricks. Kolejność działań - LABText lesson
-
54Zmienne Tips & Tricks. Kolejność działań - ODPOWIEDZIText lesson
-
55Napis jako tablica znaków - VIDEOVideo lesson
W tej lekcji zobaczysz jak można pracować z napisami jak z tablicą znaków. Poznasz tu specjalne znaczenie znaku ":" i przeanalizujesz dwa przykłady parsowania tekstu. Ta lekcja jest niezłym wstępem do kolejnych lekcji poświęconych listom
-
56Napis jako tablica znaków - LABText lesson
-
57Napis jako tablica znaków - ODPOWIEDZIText lesson
-
58Dodatek: Kolejność działań i wyrażenia logiczne - LABText lesson
Sprawdź się!
-
59Dodatek: Kolejność działań i wyrażenia logiczne - ODPOWIEDZIText lesson
porównaj rozwiązania
-
60Listy - VIDEOVideo lesson
Zmienna to czasami za mało, bo w programie może się okazać, że musisz przetwarzac dużą ilość zmiennych. W takim przypadku możesz je umieścić w "pojemniku na zmienne" zwanym listą. Ta lekcja prezentuje, jak tworzyć listy, dodawać lub usuwać z niej elementy, pobierać i modyfikować wartości i wreszcie skopiować lub wyczyścić listę i wiele innych...
-
61Listy - LABText lesson
-
62Listy - ODPOWIEDZIText lesson
-
63Tuple (krotka) - VIDEOVideo lesson
Tuple to prawie lista, z tą różnicą, że tuple jest "tylko do odczytu". Generalnie pracuje się z tym typem tak samo jak z listą, ale część metod tu po prostu nie działa. Na tej lekcji zobaczysz jak pracować z tuple i poznasz kilka sprytnych sztuczek, kiedy można skorzystać z tuple.
-
64Listy, tuplets - LABText lesson
Sprawdź się!
-
65Listy, tuples - ODPOWIEDZIText lesson
Zobacz propozycję rozwiązania
-
66DictionaryVideo lesson
O ile listy pozwalały na przechowywanie obiektów, do których można się odwoływać tylko przez ich numer, o tyle w przypadku słowników elementy listy posiadają klucze, za pomocą których można wskazywać, który element ma być zwrócony lub zmieniony. Ta lekcja prezentuje jak pracować z obiektami typu dictionary
-
67Dictionary - LABText lesson
Trochę praktyki!
-
68Dictionary - ODPOWIEDZIText lesson
-
69Instrukcja warunkowa if - VIDEOVideo lesson
Chyba nie da się napisać programu, który nie musiałby podejmować żadnych decyzji, a do podejmowania decyzji służy właśnie instrukcja if. W tej lekcji zobaczysz, jaka jest składnia polecenia if / else. Jeśli spotkałeś się z if w jakimkolwiek innym języku (a nawet excel), to dobrą wiadomością jest, że w Python, if działa tak samo. Co jest inne to składnia tego polecenia. Osobiście najczęściej zapominam o dwukropku.... Zapraszam na lekcję!
-
70Instrukcja warunkowa IF - LABText lesson
-
71Instrukcja warunkowa IF - ODPOWIEDZIText lesson
-
72Instrukcja if / elif - VIDEOVideo lesson
Im bardziej złożony program lub skrypt tworzysz, tym więcej instrukcji warunkowych trzeba w nim będzie stosować. Na dodatek niektóre z warunków są od siebie zależne. Powoduje to, że programy robią się coraz to bardziej skomplikowane i prędzej czy później instrukcje if są zagnieżdżane jedna w drugiej, a to niestety znacznie utrudnia zrozumienie kodu. Dlatego do dyspozycji masz składnię if / elif, która z powodzeniem zastępuje zagnieżdżone wyrażenia if jednocześcnie zwiększając przejrzystość kodu
-
73Instrukcja if / elif - LABText lesson
-
74Instrukcja if/elif - ODPOWIEDZIText lesson
-
75Ternary operator - VIDEOVideo lesson
Ternary operator to skrócona forma instrukcji warunkowej if. Pozwala on na stworzenie jednolinijkowego wyrażenia, które działa dokładnie tak samo jak instrukcja if/else, ale jest.... znacznie krótsze!
-
76IF - LABText lesson
Może kilka ćwiczeń?
-
77IF - ODPOWIEDZIText lesson
sprawdź rozwiązania
